Начало Сфера Парадоксално е, но сред младите хора се наблюдава липса на дигитални умения
755
България

Парадоксално е, но сред младите хора се наблюдава липса на дигитални умения

Парадоксално е, но сред младите хора се наблюдава липса на дигитални умения, каза в интервю врачанинът Ивайло Йорданов, който работи в сферата на дигиталния маркетинг, по повод световния ден на младежките умения.„Наблюдавам този процес от години и виждам парадокс – с навлизането на изкуствения интелект (AI) и новите технологии всичко е буквално на върха на пръста ни, но поради липса на базови умения в начини на изразяване и четене с разбиране, при младежите става все по-трудно да се научат да работят правилно с тези технологии.

| 15 Юли 2025, 14:17 ч.
Парадоксално е, но сред младите хора се наблюдава липса на дигитални умения
Парадоксално е, но сред младите хора се наблюдава липса на дигитални умения
Снимка © Станимир Савов

Парадоксално е, но сред младите хора се наблюдава липса на дигитални умения, каза в интервю врачанинът Ивайло Йорданов, който работи в сферата на дигиталния маркетинг, по повод световния ден на младежките умения. Темата коментира и Никола Живков от Младежки дом - Враца, според когото немалка част от младежите нямат добра дигитална грамотност, дори и с най-разпространените програми от офис пакетите като Exel и Word. 

Нерегламентирано депониране на отпадъци е установено в землището на с. Белащи

България високо оценява усилията на молдовските власти за създаване на услови

Шофьор, на 56 години, е задържан за срок до 24 часа в полицията в Ловеч, след

И днешният вот на недоверие – за "провал в сектора на околната среда и

Беше ни даден срок от две седмици, в който болничните асоциации да дадат пред

„Наблюдавам този процес от години и виждам парадокс – с навлизането на изкуствения интелект (AI) и новите технологии всичко е буквално на върха на пръста ни, но поради липса на базови умения в начини на изразяване и четене с разбиране, при младежите става все по-трудно да се научат да работят правилно с тези технологии. Поколението Gen Z (родени след 1997 година – бел. а.) има в пъти повече възможности от родителите си, но е демотивирано от заобикалящата го среда и смята, че всичко е лесно – ставаш влогър, инфлуенсър, купуваш крипто валута и няма нужда да работиш“, казва Йорданов. По думите му има липса на дигитални умения сред младите хора, но се наблюдава и липса на желание да работят и да градят кариера. Той е собственик на частна компания за дигитален маркетинг и уеб разработки, с клиенти в страната, САЩ и Европа. Фирмата провежда и редица обучения по темата с новите технологии. 

„Има стандартни правила и стъпки, през които човек трябва да премине, за да стане успешен. И нека не пропускаме и ролята на училището, където трябва да ни научат да четем с разбиране, да се изразяваме, да имаме достатъчен речников запас, да имаме критично мислене. Защото и най-модерният AI да използваш, ако не знаеш как да се изразяваш ясно и конкретно, няма да можеш и да работиш добре с технологията. Същото е и с човек на улицата – ако не го попиташ правилния въпрос, няма да имаш правилния отговор и именно тези умения за изразяване се придобиват от традиционната образователна система, която все повече се бойкотира от младежите“, каза Йорданов. 

Според него има тенденция към демотивация към образователния процес. Той разказа, че компанията му има клиенти в Съединените американски щати, където в образователната система е отпаднала традиционната диктовка с писане върху лист хартия. „Това е упражнение за мозъка, отпадайки реално се губят базови умения за изразяване, запомняне, осмисляне, разбиране“, смята Йорданов. Според него, за да се запазим като човечество и общество трябва да наблягаме на образованието, да усвояваме меки умения и така да вървим напред с технологиите. По думите му целта на училището не е да ни направи добри биолози и едновременно с това физици, химици, математици. Целта е да ни научи да учим, да запомняме, да намираме начин да се справим с много задачи едновременно - умения, които ни помагат в живота.

„Често и родителите имат вина, защото сегашното поколение е възпитавано от хора, за които „частен бизнес“ не е положителна величина. Всички сме чували израза „да му слугуваш на частника“. И идва ситуация, в която младежите, чакайки да започнат някаква „модерна“ работа, нито са развили дигитални умения, нито могат да продължат сами. Губят мотивация и желание. От друга страна възможността да си признаеш грешката и да поемеш нов път е трудна за по-младите хора. По лесно е поддържаш фалшив имидж в социалните мрежи. Те тепърва ще учат тези уроци“, казва Йорданов.  

Той даде пример от практиката си с млад човек, който е загубил работата си, като програмист заради AI. „Десет месеца този младеж е бил „в почивка“, защото фирмата го е съкратила и получава обезщетение. Дойде при мен и го попитах, защо именно в тези 10 месеца, в които AI се разви десетократно не се е усъвършенствал, а е „почивал“? И знаете ли, той ми отговори, че след като е можел да се възползва от обезщетението, защо трябва да работи. Ето пример за мислене, което не те води напред, защото в конкурентна среда ставаш неактуален само за два месеца, а камо ли за десет“, разказа Йорданов. 

Близо 30 млн. лева е пазарната стойност на установените над 100 млн. къса циг

Перспективата за членство в Европейския съюз (ЕС) на Украйна е ясна, но пътят

Социалното предприемачество бе тема на информационна среща в Търговище. Тя бе

Той преподава предприемачество на ученици и каза, че започва курса всеки път с въпроса “Кой е шефът?” Отваряме дискусия заради това, че е важно младежите отрано да разберат, че заедно, екипът постига резултати, а не един човек. И че всеки следва да полага усилия, да учи, да се развива, за да има добри резултати за всички“, казва Йорданов. 

Темата коментира и младежкият работник от Младежки център – Враца Никола Живков. В интервю той заяви, че немалка част от младежите нямат добра дигитална грамотност, дори и с най-разпространените програми от офис пакетите като Exel, Word. По думите му младите хора ползват дигитални инструменти, които са актуални, но не могат да ги свържат с конкретни работни задачи. Той даде пример, че работата с „Чат Джи Пи Ти“, често ги заблуждава, защото изкуственият интелект халюцинира. „Те работят на телефоните си, но не ползват компютър, лаптоп. Имат ниски базисни умения и не се надгражда, защото няма кой да им обясни. Лично на мен ми прави впечатление, че им е трудно дори един стандартен текст да подравнят или да подготвят едно официално писмо“, допълни Живков. Той каза, че Младежки център – Враца кани външни експерти и се организират срещи по темата, за да се повиши дигиталната грамотност и умения сред младежите. 
„Не са много хората, които се занимават с изкуствен интелект и младежка работа, а реалностите явно го налагат“, допълни Живков. 

Световният ден на младежките умения се отбелязва от 2015 г. по инициатива на Шри Ланка, като целта е да се информира международната общност за стратегическото значение на това младите хора да придобият умения за заетост, достойна работа и предприемачество, което ще им позволи да се реализират на пазара на труда, показва информаиция на отдел „Справочна“ към . Темата на деня през 2025 г. е „Овластяването на младежите чрез изкуствен интелект и цифрови умения“, като целта е да се признае силата на младите хора като двигатели на промяната и да се ангажират правителствата да им предоставят възможност да използват изкуствен интелект и да изградят цифрови умения, за да се справят с днешните предизвикателства и да изградят по-мирно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. 
По данни на ООН около 450 милиона младежи – всеки седем от десет, са икономически неангажирани поради липса на адекватни умения, за да успеят на пазара на труда, 86 процента от студентите не се чувстват адекватно подготвени за работно място, оборудвано с изкуствен интелект, а 90 на сто от момичетата в юношеска възраст и младите жени в страните с ниски доходи са извън пазара на труда.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Общественият съвет към Комисията по демографска политика очерта приоритетите в работата си
Новоизбраните членове на Обществения съвет към парламентарната Комисия по демографска политика, децата и семейството очертаха приоритетите в своята работа на днешното заседание на ...
Строежът на новата многофункционална спортна зала в Казанлък се очаква да започне в началото на идната година
Строителството на новата многофункционална спортна зала, която предстои да бъде изградена на мястото на Колодрума в Казанлък, се очаква да започне в началото на идната година. Това ...
Наблюдаваме демографска пустиня в над 40% от територията на нашата страна
Всеки човек е важен и ценен, особено в условията на демографска пустиня, която наблюдаваме в над 40% от територията на нашата страна. Това каза Мария Янева, член на Обществения съв ...
Министерският съвет ще обсъди план за действие за изпълнение на Националната стратегия за намаляване на бедността до 2030 г.
План за действие за периода 2025 - 2026 г. за изпълнение на Националната стратегия за намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване до 2030 г. предстои да обсъди Ми ...
Демографските проблеми се решават в продължение на десетилетия
Демографските проблеми се решават в продължение на десетилетия. Това каза Емилия Масларова, член на Обществения съвет към парламентарната Комисия по демографската политика, децата ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Общественият съвет към Комисията по демографска политика очерта приоритетите в работата си
Новоизбраните членове на Обществения съвет към парламентарната Комисия по демографска политика, децата и семейството очертаха приоритетите в своята работа на днешното заседание на ...
Установено е нерегламентирано използване на земи общинска собственост
Установено е нерегламентирано използване на земи общинска собственост, съобщи кметът на Ружинци Александър Александров на днешното заседание на Общинския съвет. Общинският съветник ...
Строежът на новата многофункционална спортна зала в Казанлък се очаква да започне в началото на идната година
Строителството на новата многофункционална спортна зала, която предстои да бъде изградена на мястото на Колодрума в Казанлък, се очаква да започне в началото на идната година. Това ...
Партиите в парламента да се ангажират с обща декларация по въпросите на демографската политика, призова Юрий Асланов
Народното събрание и всички представени политически сили в него трябва да се ангажират с обща декларация по въпросите на демографската политика. Това каза Юрий Асланов, член на Общ ...
Протест и контрапротест се провеждат пред „Майчин дом“ в София
Протест и контрапротест се провеждат пред Университетската акушеро-гинекологична болница (УАГБ) „Майчин дом“ в София. Поводът за акциите е казусът с родилка, която се о ...
Тикер в 21:32 ч.
Новоизбраните членове на Обществения съвет към парламентарната Комисия по демогр ...
Начало Сфера
755
България

Парадоксално е, но сред младите хора се наблюдава липса на дигитални умения

Парадоксално е, но сред младите хора се наблюдава липса на дигитални умения, каза в интервю врачанинът Ивайло Йорданов, който работи в сферата на дигиталния маркетинг, по повод световния ден на младежките умения.„Наблюдавам този процес от години и виждам парадокс – с навлизането на изкуствения интелект (AI) и новите технологии всичко е буквално на върха на пръста ни, но поради липса на базови умения в начини на изразяване и четене с разбиране, при младежите става все по-трудно да се научат да работят правилно с тези технологии.

| 15 Юли 2025, 14:17 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Парадоксално е, но сред младите хора се наблюдава липса на дигитални умения
Парадоксално е, но сред младите хора се наблюдава липса на дигитални умения
Снимка © Станимир Савов

Парадоксално е, но сред младите хора се наблюдава липса на дигитални умения, каза в интервю врачанинът Ивайло Йорданов, който работи в сферата на дигиталния маркетинг, по повод световния ден на младежките умения. Темата коментира и Никола Живков от Младежки дом - Враца, според когото немалка част от младежите нямат добра дигитална грамотност, дори и с най-разпространените програми от офис пакетите като Exel и Word. 

„Наблюдавам този процес от години и виждам парадокс – с навлизането на изкуствения интелект (AI) и новите технологии всичко е буквално на върха на пръста ни, но поради липса на базови умения в начини на изразяване и четене с разбиране, при младежите става все по-трудно да се научат да работят правилно с тези технологии. Поколението Gen Z (родени след 1997 година – бел. а.) има в пъти повече възможности от родителите си, но е демотивирано от заобикалящата го среда и смята, че всичко е лесно – ставаш влогър, инфлуенсър, купуваш крипто валута и няма нужда да работиш“, казва Йорданов. По думите му има липса на дигитални умения сред младите хора, но се наблюдава и липса на желание да работят и да градят кариера. Той е собственик на частна компания за дигитален маркетинг и уеб разработки, с клиенти в страната, САЩ и Европа. Фирмата провежда и редица обучения по темата с новите технологии. 

„Има стандартни правила и стъпки, през които човек трябва да премине, за да стане успешен. И нека не пропускаме и ролята на училището, където трябва да ни научат да четем с разбиране, да се изразяваме, да имаме достатъчен речников запас, да имаме критично мислене. Защото и най-модерният AI да използваш, ако не знаеш как да се изразяваш ясно и конкретно, няма да можеш и да работиш добре с технологията. Същото е и с човек на улицата – ако не го попиташ правилния въпрос, няма да имаш правилния отговор и именно тези умения за изразяване се придобиват от традиционната образователна система, която все повече се бойкотира от младежите“, каза Йорданов. 

Според него има тенденция към демотивация към образователния процес. Той разказа, че компанията му има клиенти в Съединените американски щати, където в образователната система е отпаднала традиционната диктовка с писане върху лист хартия. „Това е упражнение за мозъка, отпадайки реално се губят базови умения за изразяване, запомняне, осмисляне, разбиране“, смята Йорданов. Според него, за да се запазим като човечество и общество трябва да наблягаме на образованието, да усвояваме меки умения и така да вървим напред с технологиите. По думите му целта на училището не е да ни направи добри биолози и едновременно с това физици, химици, математици. Целта е да ни научи да учим, да запомняме, да намираме начин да се справим с много задачи едновременно - умения, които ни помагат в живота.

„Често и родителите имат вина, защото сегашното поколение е възпитавано от хора, за които „частен бизнес“ не е положителна величина. Всички сме чували израза „да му слугуваш на частника“. И идва ситуация, в която младежите, чакайки да започнат някаква „модерна“ работа, нито са развили дигитални умения, нито могат да продължат сами. Губят мотивация и желание. От друга страна възможността да си признаеш грешката и да поемеш нов път е трудна за по-младите хора. По лесно е поддържаш фалшив имидж в социалните мрежи. Те тепърва ще учат тези уроци“, казва Йорданов.  

Той даде пример от практиката си с млад човек, който е загубил работата си, като програмист заради AI. „Десет месеца този младеж е бил „в почивка“, защото фирмата го е съкратила и получава обезщетение. Дойде при мен и го попитах, защо именно в тези 10 месеца, в които AI се разви десетократно не се е усъвършенствал, а е „почивал“? И знаете ли, той ми отговори, че след като е можел да се възползва от обезщетението, защо трябва да работи. Ето пример за мислене, което не те води напред, защото в конкурентна среда ставаш неактуален само за два месеца, а камо ли за десет“, разказа Йорданов. 

Той преподава предприемачество на ученици и каза, че започва курса всеки път с въпроса “Кой е шефът?” Отваряме дискусия заради това, че е важно младежите отрано да разберат, че заедно, екипът постига резултати, а не един човек. И че всеки следва да полага усилия, да учи, да се развива, за да има добри резултати за всички“, казва Йорданов. 

Темата коментира и младежкият работник от Младежки център – Враца Никола Живков. В интервю той заяви, че немалка част от младежите нямат добра дигитална грамотност, дори и с най-разпространените програми от офис пакетите като Exel, Word. По думите му младите хора ползват дигитални инструменти, които са актуални, но не могат да ги свържат с конкретни работни задачи. Той даде пример, че работата с „Чат Джи Пи Ти“, често ги заблуждава, защото изкуственият интелект халюцинира. „Те работят на телефоните си, но не ползват компютър, лаптоп. Имат ниски базисни умения и не се надгражда, защото няма кой да им обясни. Лично на мен ми прави впечатление, че им е трудно дори един стандартен текст да подравнят или да подготвят едно официално писмо“, допълни Живков. Той каза, че Младежки център – Враца кани външни експерти и се организират срещи по темата, за да се повиши дигиталната грамотност и умения сред младежите. 
„Не са много хората, които се занимават с изкуствен интелект и младежка работа, а реалностите явно го налагат“, допълни Живков. 

Световният ден на младежките умения се отбелязва от 2015 г. по инициатива на Шри Ланка, като целта е да се информира международната общност за стратегическото значение на това младите хора да придобият умения за заетост, достойна работа и предприемачество, което ще им позволи да се реализират на пазара на труда, показва информаиция на отдел „Справочна“ към . Темата на деня през 2025 г. е „Овластяването на младежите чрез изкуствен интелект и цифрови умения“, като целта е да се признае силата на младите хора като двигатели на промяната и да се ангажират правителствата да им предоставят възможност да използват изкуствен интелект и да изградят цифрови умения, за да се справят с днешните предизвикателства и да изградят по-мирно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. 
По данни на ООН около 450 милиона младежи – всеки седем от десет, са икономически неангажирани поради липса на адекватни умения, за да успеят на пазара на труда, 86 процента от студентите не се чувстват адекватно подготвени за работно място, оборудвано с изкуствен интелект, а 90 на сто от момичетата в юношеска възраст и младите жени в страните с ниски доходи са извън пазара на труда.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Общественият съвет към Комисията по демографска политика очерта приоритетите в работата си
Строежът на новата многофункционална спортна зала в Казанлък се очаква да започне в началото на идната година
Наблюдаваме демографска пустиня в над 40% от територията на нашата страна
Министерският съвет ще обсъди план за действие за изпълнение на Националната стратегия за намаляване на бедността до 2030 г.
Демографските проблеми се решават в продължение на десетилетия
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юли
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Сфера
Общественият съвет към Комисията по демографска политика очерта приоритетите в работата си
В детайли
Установено е нерегламентирано използване на земи общинска собственост
Сфера
Строежът на новата многофункционална спортна зала в Казанлък се очаква да започне в началото на идната година
Основна линия
Партиите в парламента да се ангажират с обща декларация по въпросите на демографската политика, призова Юрий Асланов
Контекст
Протест и контрапротест се провеждат пред „Майчин дом“ в София
Контекст
Движението по улица „Опълченска“ се възстановява утре, съобщиха от Столичната община
Основна линия
Вила и лозя изгоряха в пожар край Харманли
Контекст
В Община Варна е започнала проверка във връзка със заповеди за временното заместване на кмета на града, съобщиха от администрацията
В детайли
Правната комисия прие предложение на Министерство на правосъдието за завишаване на глобите за шофиране след употреба на алкохол или наркотици
На преден план
Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде спрян за планови ремонтни дейности
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.